Aşk markası olabilmek – Lovemarks

Aşk markası olabilmenin gücü üzerine konuşmak istedim bu kez, çünkü :

Herhangi bir şey satın almaya kalktığımızda, sayısız seçenekle karşılaştığımız bir dünyada yaşıyoruz bugün.

Bir tarafta gittikçe kalabalıklaşan, markalarla dolup taşan sektörler, diğer tarafta çok sayıda alternatifle kafası bir hayli karışmış olan tüketiciler.

Durum net olarak şu ki, marka sayısının artması ile sınırsız seçeneğin arasından sıyrılmak  gün geçtikçe güçleşiyor, hal böyle olunca da bütün enerji  mecburen rakiplerden farklılaşmaya harcanıyor.

Ve çok iyi biliniyor ki, tercih edilen marka olmanın, sadık kalınan marka olmanın yolu, tüketicilerle güçlü duygusal bağlar kurmaktan geçiyor.

Ürünün sadece kalitesinin, performansının, amacına hizmet etmesinin yeterli olduğu zamanları çoktan geride bırakmış olan pazarlama dünyası, artık tüketicinin ürünün fiziksel özelliklerinin ötesinde ona hissettirdiklerini satın aldığını iyi biliyor.

Bu da, bugünün marka yönetiminde en güçlü stratejinin, ‘Aşk markası yaratmak’ olduğu anlamına geliyor.

Bir zamanlar ürünleri sadece hayatını kolaylaştırmak için alan, şimdilerde ise soyut faydaların da peşinde olan tüketici, markalarda aşk duygusu arıyor.

Mutluluğu, hazzı yaşamada markaları araç kılıyor.

Eeee, pek tabii, aşk markası olabilen de kazanıyor.

Marka sadakatinde öne geçiyor, daha fazla ödeme isteği yaratmada üstünlük sağlıyor, tekrar satın alma niyeti oluşturmada işi kolaylaşıyor.

Peki ya aşk markası olmanın yolu nelerden geçiyor?

Mesela yenilikten. İnovasyonu kim sevmez 🙂 Hele de yeni ve iddialı bir fayda sunuluyorsa tadından yenmez 🙂

Mesela tatminden. Beklentiler karşılanmazsa, o ilişki fazla sürmez.

Mesela güven yaratmaktan. Tüketici güven vermeyen markaya yüz vermez 🙂

Bu arada her yıl Medicat-IPSOS işbirliği ile yılın aşk markaları belirleniyor. Otomotivden bebek bezine, sivil toplum kuruluşundan ev tekstiline uzanan geniş bir yelpazede, kolay hatırlanabilirlik, markaya kendini yakın hissetme ve özdeşleştirme, ihtiyaçların karşılanması, sevgi ve ayrılma güçlüğü gibi rasyonel ve duygusal göstergelerden yararlanılarak çok boyutlu bir ölçümle tespit edilen yılın Lovemark’ları ‘2017’ için de belirlendi.

Doritos, Nescafe, Volkswagen, Samsung, Fisher-Price ve Turkcell yılın aşk markaları arasında. Tamamına ise Lovemarks, 2017  ‘den göz atabilirsiniz.

‘Aşksız kalmayın!’ diyorlar efendim 🙂

Sevgiler,

Burçak Kayış

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*