Mukbang Çılgınlığı

Mukbang Çılgınlığı

Yeni bir çılgınlık daha doğdu, bir akımımız daha oldu : MUKBANG !


Esasen ‘Mukbang’ ten yeni trend yerine, yükselen trend şeklinde bahsedebiliriz. Çünkü kökleri 2009’a dayanıyor.
Güney Kore’den çıkan bu çılgınlığın dikkat çekmesi, yayılması ve popüler olması ise 2015’te gerçekleşiyor.

‘Yemek’ ve ‘yayınlamak’ anlamına gelen iki farklı kelimenin birleşiminden türetilmiş bir sözcük Mukbang.

Çıkış noktası ise, Güney kore’de gittikçe yaygınlaşan tek başına yaşama kültürünün yarattığı, yemek yerken yaşanan sıkılmaya, yalnızlık hissine karşı, net üzerinden birlikte yeme fikri. Sonra iş, başka haller alıyor.

Maddi sebeplerle, sağlık sorunları nedeniyle yiyemedikleri yiyecekleri, seyretmeye, dolaylı bir tatmin sağlamaya başlıyor insanlar. Bunun için paralar ödeniyor, yayın yapan gençler gecede 1500-2000 dolarlar kazanmaya başlıyor.

Yayıla yayıla, bize de sıçradı Mukbang😊😊 bundan da geri kalmadık😊😊 Her gün, bu içeriği üreten yeni bir Türk youtuber daha görüyoruz.

Keyifle izleyeni olduğu gibi, akıma büyük antipati duyanlar, hatta sapıkça bulanlar da var.

Her şey bir kenara, ben bunun kültürel kodlarımızla çok uyumsuz olduğu kanısındayım. ‘Yediğin, içtiğin senin olsun, gezip gördüğünü anlat’ deriz biz. Çocuğun beslenme çantasına pahalı meyve koymayız biz.

Haaa Marketing açısından ne olur ? youtuberlar, influencerlar ile, yeme içme markaları arasında işbirlikleri olur, sponsorlu videolar görürüz bolca. Reklam ayrı, ona diyecek sözümüz yok.

Reklam çerçevesi dışında, görgünün uzağına düştüğü fikrindeyim ben bu içeriklerin. Seven sevsin, ben sevemedim açıkçası 🙂

Görüşmek üzere,

Burçak Kayış

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*